Balık Türlerine Alerji

Balık alerjisi nedir  denilince balık yenmesi sonucu balıklarda bulunan alerjenlere karşı vücudun aşırı reaksiyon vermesi aklımıza gelmelidir. Balık türlerine alerji denilince bazı balık türlerine alerji aklımıza gelmelidir.   

Balık Alerjisi ve Ne Sıklıkta Görülür?

Çocuklarda besin alerjisi %8 civarında görülürken balık alerjisi en sık besin alerjileri arasında yer almakla birlikte sıklığı %1’den azdır. Bazı ülkelerde daha sık görülebilmektedir. En sık balık alerjisinin görüldüğü ülkeler arasında Flipinler başta sayılabilir.

Balık Türleri Nelerdir?

Balık türleri denilince omurgalo balıkları sınıflamak gerekir.

-Somon Ailesi: Bu gurupta başlıca balıklar somon ve alabalık gelmektedir

-Morina Ailesi: Bu gurupta morina, barlam gibi balıklar yer alır

-Levrek Ailesi: Ton balığı, uskumru ve baramundi balığı bu grupta yer alır

-Ringa Ailesi: Ringa balığı ve sardalya bu gurupta yer alır.

-Sazan Ailesi: Sazan ve hamsi bu gurupta yer alır.

-Pangasius Ailesi: Pangasius ve yayın balığı bulunur.

Balık Alerjisi Nasıl Gelişir?

Balık alerjisi özellikle balıkların kaslarında bulunan parvalbumin denilen alerjenlerine karşı gelişmektedir. Parvalbumin eti fazla olan balıklarda daha fazladır. Özellikle beyaz kası fazla olan bazı balıklarda parvalbumin fazla olması nedeniyle daha alerjeniktir. Balıklarda ayrıca enolaz, aldolaz ve jelatin denilen alerjenler de balık alerjisine neden olmaktadır. Jelatin maddesinin alerjik olup olmadığı hala tartışma konusudur.

Bir balığa alerjisi olanlar her balığa alerjik midir?

Balık alerjilerinde çapraz reaksiyon dediğimiz durum sıktır. Yani bir balığa alerjik olan diğer balığa da alerji gelişme riski yüksektir. Çünkü alerjiye neden olan alerjenler çoğu balıkta benzerdir. Nadiren parvalbumin alerjisi olmayan diğer alerjenlere alerjik olan küçük balıklara alerjik olanlar sadece belli balıklara alerjik olup diğerlerine alerji olmayabilir.

Özetleyecek Olursak

-Balık türleri denilince omurgalı balıklar başlıca somon, morina, levrek, ringa, sazan, pangasius gibi balık aillelerini bilmek gerekir. 

-Ton balığı ve uskumrunun levrek ailesinden olduğunu, hamsi ve sazanın aynı aileden sazan ailesininden olduğu, sardalya ve ringanın da ringa ailesinden olduğu akılda tutulabilir. 

-Bir balığa alerji olan diğer balığa alerji olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle de bir balığa alerji saptanırsa moleküler alerji testi ile değerşendirilip diğer balıklara ve deniz ürünlerine alerji olup olmadığına karar verilmelidir.