Balık Alerjisi Teşhisi

Balık alerjisi balık tüketimi sonrası vücutta dudak etrafında kızarıklık, dudakta şişme, vücutta kurdeşen, ciddi alerjik reaksiyon, kakada mukus ve kan gibi belirtilerin ortaya çıktığı duruma denilmektedir. Bu makalemizde balık alerjisi teşhisi nasıl yapılır konusunu sizler için ayrıntılı bir şekilde yazdık. 

Balık Alerjisi Teşhisinde Öykü

Balık alerjisi teşhisi için en önemli konu öyküdür. Yani balık alerjisi tüketimi sonrası balık alerjisinin belirtileri olmuş mu sorgulanmalıdır. Balık tüketimi ilk defa mı oldu yoksa daha önce de balık tüketimi sonrası bu belirtiler oldu mu sorgulanmalıdır. Balık işlenmesi sonrasında cilde temas öyküsü var mı? Balık pişirilen ortamda buharını soluyup solumadığı önemlidir. Ayrıca balık tüketimi sonrası egzersiz yapılıp yapılmadığı ve egzersiz yapılmadan balık tüketimi sonrası alerji belirtileri olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Balık Alerjisi Belirtileri

Balık alerjisi teşhisi için öyküde balık alerjisi belirtileri sorgulanmalıdır. Peki nedir balık alerjisi belirtileri. Sizler için özetleyecek olursak;

  • Balık tüketimi sonrası dudak etrafında kızarma, dudakta şime, kaşınma, ağız içinde kaşıntı ve şişme, damakta kaşıntı, vücutta kurdeşen, egzama gelişmesi
  • Balık restuarantında balık pişirilen ortamda balığın buharı ile temas sonrası öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hırıltı, burun tıkanması, hapşırma ve nezlenin olması
  • Balık tüketiminden sonra karın ağrısı, kusma olması
  • Balık tüketimi sonrası kakada mukus, kan, ishal, kabızlık, reflü gibi belirtilerin özellikle ilk 2 yaştaki çocuklarda olması
  • Bazen de balık tüketimi sonrası vücutta kurdeşen, dudakta şişme, tansiyonda düşme ve bayılma gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik şok gelişmesi gibi belirtiler besin alerjisinin belirtileridir.

Balık Alerjisi Teşhisinde Alerji Testi

Balık alerjisi belirtileri olan ve öyküde de balık alerjisi belirtilerine uyan çocuk ve yetişkinlerde balık alerjisi teşhisinin konulması için alerji uzmanları gözetiminde alerji testi yapılması çok önemlidir.

Alerji Deri Testi

Alerji testi öncelikle deriden prick testi olarak yapılması tercih edilir. Alerji deri testinin duyarlılığının fazla olması ve pratik olması nedeniyle ilk tercih edilecek testtir. Bir aylıktan itibaren bebeklerde alerji testi yapılabilir. Alerji testi solusyonları şüpheli balığa karşı yoksa o zaman alerji düşünülen balığın çiğ hali ile alerji testi yapılabilmektedir. Bu testin yapılması ve değerlendirilmesinde doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanı, daha büyüklerde yetişkin alerji uzmanları eğitim almışlardır. Alerji testi sonucu tek başına yeterli olmayıp alerji uzmanlarınca yorumlanmalıdır. Alerji tetsi balığa duyarlılık olup olmadığını gösterir. Alerji diyebilmek için klinikle birlikte değerlendirmek çok önemlidir. Alerji deri testi yapılmadan bir hafta öncesinde alerji tetsini etkiliyen ilaçların kesilmesi çok önemlidir.

Moleküler Alerji Testi

Alerji deri testinden başka kandan da alerji testi yapılabilir. Özellikle alerji deri tetsinde balık alerjisi teşhisi konulan hastalarda moleküler alerji testi yapılarak balığın ve deniz ürünlerinin hangi moleküllerine alerji olduğu, balık parazitlerine karşı alerji olup olmadığı, deniz ürünlerine alerji ile birlikte olup olmadığını çok ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkaran testtir. Özellikle alerjik şok geçirmiş çocuklarda çok ayrıntılı bilgi sağlamaktadır. Bu testle başka hangi balıklara ve deniz ürünlerine alerji gelişeceği ortaya çıkarılmaktadır. Bir balık türüne mi yoksa tüm balıklara mı alerji gelişeceği ortaya çıkmaktadır.

Balık Eliminasyonu ve Yükleme Testi

Özellikle tip 2 balık alerjisi ve hafif tip 1 balık alerjisinde öncelikle balık ve balık ürünleri yasaklanıp daha sonra yükleme yapılarak belirtilerin ortaya çıkıp çıkmadığına bakılarak teşhis kesinleştirilmelidir. Yükleme tetsi gerekli şartların sağlandığı ve alerji uzmanlarının olduğu ortamda yapılması özellikle tip 1 alerjide önemlidir. Tip 2 balık alerjisinde evde balık yüklemesi yapılabilir.

Sonuç Olarak

  • Balık alerjisi teşhisi için balık alerjisinin belirtileri ve öykü çok önemlidir
  • İlk yapılması gereken test alerji deri testidir.
  • Alerji deri testi çocuk alerji uzmanları ve yetişkin alerji uzmanlarınca yapılmalıdır
  • Alerji deri testinde balık alerjisi teşhisi konulan hastalarda moleküler alerji testi yapılarak daha ayrıntılı bilgiler sağlanabilmektedir.